91心頭

Whole School

Extra-Curricular Clubs

We actively encourage our pupils to broaden their horizons and participate in a wide selection of extra-curricular activities. This ensures our pupils develop a wide range of skills and interests.

Often extra-curricular activities are able to reach and engage with children in ways in which other aspects of school life are unable to.

Please see below for a list of all the clubs and activities we offer.油 If you would like to know more, please contact Pupil Services on pupilservices@sweynepark.com.

Monday Time Venue Contact
Art GCSE Workshop 3.05pm-4.05pm Art Mr E Williams
Basketball – Year 7 Boys 3.05pm-4.05pm Sports Hall Mr L Andrew
Geography油 KS4 Workshop 3.05pm-4.05pm GG3 Geography department
LGBTQ+ Club 3.05pm-4.05pm HI6 Mr M Jackson
Maths – All Years 3.05pm-4.05pm MA4 Mr M Smith
Netball – Year 8/9 3.05pm-4.05pm Courts/Gym Mrs L Herron/Miss S Terry
School Show Rehearsals – All Years 3.05pm-4.30pm DR2 Mrs D Townsend
Textiles KS3 3.05pm-4.30pm Texiles Miss C Smollett

Tuesday Time Venue Contact
Art Club – KS3 3.05pm-4.05pm Art Mrs C Rainbow
Badminton KS4/5 07.45am Sports Hall Mr M Jones
Basketball – Year 8/9 3.05pm-4.05pm Sports Hall Mr J Price/Mr M Jackson
Basketball Girls 07.45am Gym Mr R Bias
Chess Club 3.05pm-4.05pm SC4 Mr J Chouls
Football – Year 10/11 – Week B 3.05pm-4.05pm Field Mr M Jones
H&C KS4 3.05pm-4.05pm Food Mrs M Cooper
French GCSE Revision – Higher 3.05pm-4.05pm ML1 Miss H Castle
GCSE German Workshop 3.05pm-4.05pm MFL Mrs G Wadie
History Hunters KS3 3.05pm-4.05pm HI5 Miss L Dymock (email only)
Hockey – Years 7/8 3.05pm-4.05pm Astro Miss S Terry
Media Workshop – Years 10 & 11 3.10pm – 4.05pm Media Mrs S Badger
Music Masterclass GCSE 3.05pm-4.05pm MU3 Mrs D Townsend
Netball – Year 10/11 3.05pm-4.05pm Courts/Gym Miss R Harris
PE Revision A Level – Week A 3.05pm-4.05pm S14 Mr A Woods/Mr M Jones/Miss K Perrotton
RM/GCSE D&T Product Design 3.05pm-4.05pm RM Mrs M Curd
School Show Rehearsals – All Years 3.05pm-4.05pm MU1 Mrs J Hutton/Miss Y Cann
SPS Choir 9.35am-10.00am MU3 Mrs E Bradley/Mrs J Hutton

Wednesday Time Venue Contact
Art GCSE Workshop 3.05pm-4.05pm Art Ms M Stapleton
Basketball – Year 10/11 3.05pm-4.05pm Sports Hall Mr M Jackson
BSL Refresher Group – Year 8 3.05pm-4.05pm Resource Base for Deaf Pupils Ms J Musson
BSL Level 1 for pupils who have completed the Introduction to BSL/Deaf Awareness 3.05pm-4.05pm Not currently running
Drama – KS3 3.10pm – 4.15pm DR1 Miss Y Can
Football – Sixth Form Period 4 – 5 PE Mr M Jones
French GCSE Revision – Foundation 3.05pm-4.05pm ML3 Mr L Woolnough
“Knit-Wits” – Mindful knitting group for all 3.05pm-4.05pm ML4 Mrs H Cajee
Netball – Year 7 3.05pm-4.15pm Courts/Gym Mrs R Harris/Miss C Jameson
Pottery – Years 7/8/9 3.05pm – 4.05pm Art Mrs M Stapleton
PE Revision GCSE sessions 3.05pm-4.05pm HU2 Mrs R Harris/Mr A Woods
School Show Rehearsals – All Years 3.05pm-3.30pm MU3 Mrs D Townsend
Sports Studies – Year 11 catch up 3.05pm-4.05pm IT1 Mr L Andrew/Mr J Price
Textiles 3.05pm-4.00pm TX2 Miss C Smollett

Thursday Time Venue Contact
Art GCSE Workshop 3.05pm-4.05pm Art Miss N Smith
Badminton 07.45am Sports Hall Mr L Andrew
Book Club Tutor time Library Mrs M Waghorn
Politics/CPE 3.05pm-4.05pm HU3 Mrs M Mordrick
SPS Choir 9.35am-10.00am MU3 Mrs E Bradley/Mrs J Hutton

Friday Time Venue Contact
Art GCSE Workshop 3.05pm-4.05pm Art Miss H Banks
Book Club – Years 8 – 11 Tutor time Library Mrs M Waghorn
MFL Film Club 3.05pm-4.05pm ML1 Miss H Castle
Science Club (new January 2024) 3.05pm – 4.05pm SC2 Mr C Stuart